• Українська
 • Русский
Каталог товарів
  044 300 24 28
  • 050 373 80 88
  • 067 320 30 19 (Viber)
  sevenspikes.themes.common.filters
  sevenspikes.themes.pavilion.header.preferences
  Пошук

  Розум – для Чарлі; квіти – для Елджернона

  Ви колись вели щоденник?  Таємний зошит чи блокнот, де записували свої думки? Можливо, ви робили  це в дитинстві чи в підлітковому віці, а можливо, продовжуєте робити це і зараз, хоча могли і взагалі таким не займатись. Уявімо, що  у вас таки був щоденник, і ви маєте можливість його перечитати. Часто те, що там написано, вже зовсім не актуальне, і ви насміхаєтесь із себе, зі  свого примітивного мислення, не грамотно написаних слів і безглуздих хвилювань через різні дурниці. «Зараз,- впевнені ви,- я інший, я став розумнішим та розсудливішим, ніж був тоді». І, звичайно, через це ви не хочете, аби ці записи прочитав хто-небудь, окрім вас. Чарлі Гордону – героєві книги «Квіти для Елджернона» - пощастило менше, ніж вам, бо усі його думки перебували під пильним наглядом доктора Штрауса та психологів. Йому веліли записувати те, що діється у нього голові. Але там у Чарлі порожньо,  хоча він найкращий учень школи для недорозвинених дорослих і найбільше за все на світі хоче стати «рузумним». 

   

  «Квіти для Елджернона» Д. Кіз

   

  Саме навколо цієї мрії зав’язаний сюжет книги. Усі навколо для Чарлі здаються розумними: і професори в білих халатах, і студенти , що розмовляють про політику на перервах, і його друзі з пекарні, де він працює прибиральником. Тож йому хочеться бути таким, як вони. Цю мрію хлопцеві допомагають втілити вчені.  Чарлі погоджується на небезпечну операцію на мозку. Хлопець не боїться нічого, бо має кролячу лапку та не розбив за все життя жодного дзеркала, хіба кілька тарілок. А ще він дуже хоче нарешті пройти лабіринт швидше за нахабну мишу Елджернона, якій вже зробили подібну операцію.

  Упродовж роману ми спостерігаємо, як за короткий термін із найкращого учня школи для недорозвинених Чарлі Гордон стає генієм. Ми ніби дивимось чиєсь життя в пришвидшеному режимі. У 32 роки людина народжується заново і пізнає світ, який до цього бачила зовсім з іншого боку. Особливо допомагає сприйняти твір техніка, до якої вдався автор, пишучи книгу. Ми маємо змогу не лише прочитати, а й побачити, як інтелектуально розвивається герой.

  Для читача минуле Чарлі така ж загадка, як і для нього самого, тому кожен новий момент, який спливає у пам’яті героя – це нове враження для нас. Бо ми сприймаємо світ очима Чарлі, який іноді сам не встигає за поступом власного розуму. Герой усього за декілька місяців проходить стільки емоційних потрясінь, скільки припадають на долю людини впродовж  десятків років. Він кохає, гнівається, дивується, розчаровується, сумує і вчиться вибачати - і це все для нього вперше.

  Здавалось, навіть сліду не залишилось від простого Чарлі з наївною посмішкою, що прибирав у пекарні на початку книги.  Але насправді він завжди поруч і тихенько стукає у ті двері підсвідомості, що щільно закладені силою-силенною нових знань та навичок.

  Перечитуючи свої старі звіти, написані до операції, Чарлі до болю соромно за всі дурниці, які він писав. Хлопець не вірить своїм очам. Можливо, впізнаєте себе, коли читаєте старі листи, щоденники чи навіть повідомлення в мережі? От саме таке відчуття сорому володіло Чарлі Гордоном.

  Але він все-таки став розумним і здолав врешті нахабну мишу Елджернона, та якою є ціна «чистого розуму» без вміння віддавати та отримувати любов? І чи справді це запорука щастя, щоб так наполегливо мріяти стати розумним? Відповідь на це питання ви знайдете у книзі Деніела Кіза «Квіти для Елджернона», яка відкриє перед вами метаморфози Чарлі Гордона – найкращого учня школи для розумово відсталих дорослих.

   

  Текст: Алла Васьковська

  Спеціально для tohome.com.ua

  Залиште ваш коментар